Nokia Lumia 1320 İncelemesi

621

Geçtiğimiz yıl ekim ayında Abu Dhabi’de düzenlenen Nokia World etkinliğinde nokia firması birçok yenilik ile karşımıza çıkmıştı ve Nokia Lumia 1320 tanıtımı burada gerçekleştirdi.İlk olarak büyük ekranlı cihazlar olarak 1520 modelini daha sonra ise orta kullanıcı segmenti için ise lumia 1320 modelini çıkardı.Orta segment olarak belirlenen bu cihaz her kullanıcıyı düşünerek 999 TL gibi bir fiyat belirledi ve herkesin windows phone işletim sistemine alışmasına ve akıllı cihaz kullanmasına destek oldu diyebiliriz.6 inç ekran, dört çekirdekli işlemci, 5 megapiksel kamera gibi teknik özelliklere göre oldukça başarılı görünen cihazı yazımız ile incelemeye aldık.

nokia-lumia-1320-screen-windowsphoneturkiye
Boyut ve ebatlar olarak 164.2 x 85.9 x 9.8 mm. ölçülere sahip olan cihaz ilk bakışta sanki tek parça gibi yani iphone gibi bir görünüm bırakıyor ama arka kapak tamamen çıkarak gövdeden ayrılabiliyor.220 gr. ağırlık ise 6 inç ekranlı büyük bir cihaz için gayet başarılı bir izlenim bırakıyor.Heralde 6 inç olmasının tek dezavatajı olarak cebinize koymanız olabilir.Tabi sadece cebe koymak değil cihazı tek elle diğer cihazlar gibi kullanmak biraz mümkün olmuyor.Aynı Lumia 1520 olduğ gibi 1320 modelindede ekrana çevreleyen alan düşük tutulmuş.Ekranın hemen altında windwos phone vanigasyon tuşları yer almaktadır.Sağ kenarda tuşlar orta eksene doğru konumlandırılmış; yukarıdan aşağı doğru ses, güç ve kamera tuşları mevcut. Sol kenar ise bugüne kadarki tüm Nokia Lumia telefonlarında olduğu gibi boş bırakılmış. Altta microUSB portu yer alırken, üstte de 3.5 mm. kulaklık jakı bulunuyor.

nokia-lumia-1320-mikrosd-windowsphoneturkiye

Son olarak çıkan windows phone işletim sistemi güncellemesi ile 4 çekirdekli işlemci desteği ile Lumia 1320 1,7 Ghz dört çekirdekli Snapdragon S4 işlemci karşımıza geliyor.Bu işlemciye ise 1 GB lık bir ram eşlik etmektedir.Tabi orta segment bir cihaz için gayet yeterli bir donanıma sahip olan Lumia 1320 bir üst modeli olan Lumia 1520 ye göre biraz daha yavaş görünüyor.

Kullanıcı için heralde en dikakt çekici özelliği kamera olması beklenirken Lumia 1520 ye göre daha düşük bir kameya sahip ve 5 Mp bir kamerası bulunuyor.Kamera özelliği yeterli gibi görünmeyebilir ama dediğimiz gibi orta segment bir cihaz ve kullanıcıları için gayet başarılı bir kamerası var.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments