Google’dan Twitch’e 1 Milyar Dolar

232

Twitch-google-satin-aldi
Google denince artık aklımıza sadece bir arama motorundan çok daha falzası geliyor. Küresel olmanın kelime karşılığı haline gelen Google bugün neredeyse her alanlarda birebir varolan ve bir çok sektörü direkt olarak etkileme gücüne sahip küresel bir güç. Ve Google ilgisini çeken ve gelecek vaad ettiğini düşündüğü hiçbir girişimi kendi bünyesine katmaktan da çekinmiyor.

Google satın almalarının en sonuncusu bu akşam itibariyle gerçekleşti. Online oyun denilince akla ilk gelen noktalardan olan Twitch, Google tarafından tam olarak 1 milyar $ gibi muazzam bir bedelle satın alındı.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta Google 1 milyar $ gibi Google için küçük ama ekosistem için büyük bir parayı nasıl bir anda Twitch için verrebildi. Cevap satır aralarında saklı. Konuya isterseniz Twitch’in tam olarak ne olduğunu anlatarak başlamalı. Normal kullanıcıların veya büyük oyun şirketlerinin canlı yayın yapmak veya normal bir video yayınlamak istedikleri zaman takipçilerini toplayabildikleri en iyi platform.

Online oyun sektörü gün geçtikçe daha da büyük bir hal almakta. Sosyalleşme trendinin dünya genelinde estirdiği rüzgarın bu alana yansıması ise oyunları kullananlar ve yapımcılar açısından belirli platformlarda online olarak canlı yayınla paylaşımı şeklinde bir ihitiyacı da doğal oalrak beraberinde getirmekte.

Online oyunlar arasında açık ara farkla en iyiler arasında yer alan Dota 2 ve League Of Legends oynayan oyuncuların oyunun içinde iken takipçilerine oyunu canlı yayınla izleme şansı veren Twitch artık bir Google ürünü. Twitch.tv de oyuncular oyunlarını takipçileri ile paylaşmak için herhangi bir ücret ödemeksizin bir kullanıcı adı oluşturmak yolu ile oyunlarını canlı olarak takipçilerine izletme imkanına sahipler.

Google bu satın almada Twitch.tv’yi Google TV yada çok daha fazla olasılıkla en azından şimdilik YouTube’un bir parçası yapma niyetinde olduğu söylenebilir. Google’ın medya anlamında şimdiye dek yaptığı yatırımlar arasında en iyi alımlardan birisi olarak değerlendirebileceğimiz Twitch, Google’ın en büyük gelir kaynaklarından olan YouTube gelirlerini ikiye katlayabilecek bir özelliğe sahip. Google’ın Twitch’i YouTube ile nasıl entegre edeceği henüz netlik kazanmış bir nokta değil ancak Google’ın 2004’de YouTube’u kendi kanatları altına alması ile nasil bir ivme kazandığını görmemek imkansız. Sözün özü YouTube’a bir kardeş gelmiş olabilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments