En Yeni Windows: Windows 10

359

Merakla beklenen Windows işletim sisteminin son üyesinin adının ne olacağı ve içeriği ile ilgili sorular sonunda netlik kazanmış durumda. Windows 8 sonrası küresel bazda bir beklenti içine giren Windows kullanıcılarının Windows 8 den memnun olmadığı çoktandır bilinen bir gerçekti. Windows yeni sürümü ile tüm bu sıkıntılı noktalara bir çözüm getirme peşinde.
Windows şefi Terry Myerson’un bugünkü etkinlikte açıkladığı üzere yeni sürüm için Windows 8 kod adlı sürümden sonra 9’u es geçip direkt olarak Windows 10 adındaki sürümü piyasaya sürüyor.
Windows 10 önceki versiyon olan Windows 7’den izler taşıyacak. Burada kullanıcıların yeni Windows sürümü olan 10’a daha kolay geçmelerini ve adapte olmalarını sağlamak. Windows 10 tek bir platformda diğer bütün cihazlar için aynı kullanım keyfini ve kolaylığını sağlayacak en kapsamlı Windows sürümü olarak lanse ediliyor.

Microsoft, Windows 10 sürümü için bugüne kadar geliştirilmiş en kapsamlı ve geniş ölçekli cihaz desteğine sahip versiyon vurgusu yapıyor. Microsoft yeni Windows sürümü ile kullanıcılarına daha gerçekçi “cihazlar arası bağlantı” hissi vermesi bekleniyor. Microsoft burada kullanıcıların herhangi bir uygulama açtığında farklı bir boyuta geçmiş gibi hissetmelerini istemediğini ve kullanıcıların yıllardır alışageldiği fare ve klavye kombinasyonlu kullanımı teşvik eder değişikliklere gittiği görülüyor.

Windows 10 başlat ekranı geleneksel alışılageldik başlat ekranı ve metro tarz esintiler taşıyor. Artık kullanıcılar Windows 8’de olduğu gibi kare kare ekranlar ile karşılaşmayacak.
Windows tabletler ve pc arasındaki uyumu da gözetecek şekilde bir sürüm geliştirdiklerini söylüyor. Ki burada Windows’un dokunmatik ekran kullanıcılarını da düşündüğü görülüyor.
Yeni Windows sürümü olan Windows 10 aynı zamanda mobil platform yönüne de sahip, Windows 10 bu sayede Windows Phone özelliğine sahip. Mobil kullanıcılar Windows 10’a özel olarak geliştirilen “insider” programı sayesinde yarından başlamak üzere erişim imkanına kavuşacaklar. Windows 10 küresel piyasalardaki yerini 2015 sonlarında alacak.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments