Alınabilecek En İyi Aksiyon Kameraları

7644
Alınabilecek En İyi Aksiyon Kameraları

Alınabilecek En İyi Aksiyon Kameraları
En çılgın anlarınızı nasıl yakalarsınız? Aksiyon kameralarıyla elbette. Aksiyon kameraları bugünlerde sadece en çılgın ve aksiyon dolu anlarınızı yakalamaktan ve kaydetmekten çok daha fazlası. Bu kameralar sizin herhangi bir şekilde en cool görünmenizi sağlayacak en iyi yol haline gelmiş durumunda. Etrafta muhtemelen “selfie” dalgasının oluşturduğu dalgadan kendisini çeken veya bisiklet sürerken bunu kaydeden ya da bir spor etkinliğinde başına veya göğsüne bir kamera yerleştirilmiş halde görebilirsiniz. Daha ilginci bazı insanları evcil hayvanlarını onların neler gördüğünü görmek için kullandığını bile görmeniz mümkün.

Tabi ki bu gün bir sürü telefonun kamerası ile gelen çekim modları sayesinde çekim yapabilirsiniz. Slow motion modlardan tutun da 1080p Full HD kalitesinde video kaydına dek. Ama daha dayanıklı ve daha güçlü bir kameranız olursa kaçırmak istemediğiniz fark yaratabilecek bu inanılmaz anlarda hepsini daha net ve kaliteli şekilde kaydedebilirsiniz.

İyi bir aksiyon kameranın, kaliteli görüntüleri ile ne yaptığınızı tüm detayları ile yakalaması gerekir, aksesuar ve her türlü kullanıma uygun düzenekleri ile büyük bir ekosisteme sahip olmalı. Ayrıca kolay işlevsellik sağlayan birden fazla özelliğe de sahip olmalı. Aynı zamanda da bir veya iki (ya da üç) kare alabilecek şekilde yaptığınız hareketleri yakalayabilmeli ve istediğiniz yere sığacak kadar küçük ve hafif olmalıdır da. Gelelim alabileceğiniz en iyi aksiyon kameralarına.

GOPRO HERO 4 BLACK

GOPRO HERO 4 BLACK
Oldukça açık olarak şu anda alabileceğiniz en iyi aksiyon kamerası GoPro Hero4 Black. Ülkemiz pazarında 2.700 TL’ye kadar çıkan fiyat etiketine bu kamera ama bununla yapabileceklerinizin sonu yok. Bu kamera; küçük, şık ve dayanıklı ve filme almak istediğiniz ne olursa olsun ihtiyaçlarınıza göre her ayarını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Herhangi bir moddaki çekimin kalitesi tek kelime ile çarpıcı. İster 720p ister 4K kalitesinde çekim yapın GoPro dinamik stabilizasyon kalitesi sorunsuz kayıt yapmanızı sağlıyor. Ayrıca rakiplerinden çok öndeki kalitesi ile daha düşük ışık durumlarında en iyi kalitede görüntü almanıza imkan tanır.

GoPro aynı zamanda büyük kazanç sağlayan geniş aksesuar ekosistemi içinde de bir numara. GoPro hemen hemen istediğiniz her türlü ekipmanı size kendi markası altında temin etme imkanı da sağlıyor. Zaten GoPro yıllardır 3.parti aksesur sağlayıcılara da hizmet verdiğinden bu alanda herhangi bir sıkıntınız olmayacaktır. Eğer GoPro markası altında bulamadığınız bir aksesuar ihtiyacınız olursa bunu da diğer başka aksesuar markalarından temin edebilirsiniz zira bir çok ekipman markası GoPro’nun ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyor. GoPro ayrıca tasarım ve işlevsellik bakımından bugüne kadar piyasadaki en iyi telefon uygulamasına sahip. Her küçük ayar kolayca ayarlanabilir.

GoPro kameraların her yönü mükemmel olmayabilir. Özellikle fiyat etiketlerini yutması hiç kolay sahip değil. Ancak piyasadaki en yetenekli aksiyon kamerasına bakıyorsanız pamuk eller cebe. Menüde gezebilmek için kamera sadece üç butonun olması fiziksel bir amelelik hissi verebilir. Hele bu devirde. GoPro piayasadaki en pahalı fotoğraf makinesini üretiyor olabilir ama bu onu aşağı sıralardaki rekabetten de uzak tutuyor. (Örnek: Apple’ın iPhone telefonları gibi.) Neyse ki, şansınıza biraz daha ucuz olabilecek birkaç seçenek daha var.

GOPRO HERO 4 SILVER

GOPRO HERO 4 SILVER
İkinci sırada GoPro Hero4 Silver modeli var. Ülkemizde 1.500 TL ye ulaşan fiyat etiketi ile GoPro Hero4 Black modelinden daha ucuza sahip olabileceğiniz bir aksiyon kamerası. Bu modeli almakla yüksek çözünürlük kalitesine sahip çekim kalitesinden ödün vereceksiniz ama menüyü gezmek için dokunmatik bir ekrana da sahip oluyorsunuz. Bir nevi takas diyebiliriz bu duruma ama taviz vermeden de bir şeyin sahibi olunmuyor ne yazık ki. Bu aynı zamanda telefon uygulamasını açmak veya ekstra bir aksesuar satın almanıza gerek kalmadan çekimi mümkün kılan bir nokta demek. Güzel bir şey ama çoğu kez kameranızı çetin doğa koşullarından korumanız gerekecek ki buna hazırlıklı olmalısınız. Adı üstünde aksiyon kamerası.

Silver modeli de diğer bütün GoPro modelleri gibi uygulamasından tutun aksesuarlarına dek her şeyiyle uyum içinde çalışıyor. Kendi alanında çok yetenekli bir kamera yalnız sadece pil ömrü ve fiyat olarak orantılı değil.

sony action cam mini

Sony Action Cam Mini
Piyasada GoPro ile yarışabilecek tek aksiyon markası şu anda Sony. 250 $ civarındaki fiyatı ve kompakt şekli ile özelliklerini bir alanda toplayabilmeyi başarmış bir kamera seçeneği. Şekil olarak eski video kameraların küçülmüş versiyonu gibi gelebilir. Bu kamerayı almakla vazgeçeceğiniz noktalar diğer büyük markada kolaylıkla sahip olabileceğiniz biraz kalite, kamera kontrolü, kameranın batarya ömrü. Bunun dışında çektiği görüntüleri gerçekten çoğu insan için etkileyici ve yeterli olmalıdır. Bu kameradaki en büyük sorun ayrı olarak satılan Sony telefon uygulaması (kontrol olarak iyi değil) ve uzaktan wi-fi kontrolü sağlayan ekipmanlar.

sony action cam

Sony Action Cam

Fotoğraf makinesi üzerindeki kontroller ve daha iyi pil ömrü en çok aradığınız şeylerse, Sony Action Mini Cam yerine Sony Action Cam AS100V tercih edeceğiniz model olsun. LCD menü ekranı 1980’lerden kalma bir saat ekran gibi görünüyor olsa bile bu doğrudan kameradan daha fazla müdahale yapmanızı sağlar. Belirtmek gerekir ki Sony kesinlikle aksiyon kamera ekosisteminin gerisinde. Düzenekler ve aksesuarlar için aynı kaliteyi bulamıyorsunuz. Ayrıca Sony’nin uygulaması GoPro’da olduğu gibi kontrol olarak hemen hemen aynı değil.

ion-air-pro-3

ION Air Pro 3

ION Air Pro 3 ucuz fiyata karşılığında daha az özellik beklemeniz gereken az gelişmiş yazılı olmasına rağmen zengin bir fotoğraf düzenleme modları ile orta seviye bir aksiyon kamerası. Ülkemizde 1.000 TL gibi bir fiyat etiketine sahip. ION az sayıda aksesuara karşın güzel bir telefon uygulaması var. Ki bu güzel bir şey çünkü az sayıda yapabilecekleriniz ile en azından bu alanda iyi olması gereken bir model ION.

Garmin-VIRB

Garmin Virb Elite

Eğer yaşadığınız her aksiyonu kaydetmek istiyorsanız Garmin Virb Elite tam size göre bir seçenek. Bu büyük pil ömrü ile geliyor ve video üzerinde GPS noktası bildirme olanağı sunuyor. Altimetre ve kalp hızı monitörü gibi seçenekler Garmin’in sunduğu diğer veri özellikleri. Diğerlerine göre, Virb video kalitesi çarpıcı değil. Genellikle de yakaladığı renkler yanlış görünüyor izlenimine kapılabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments