İmei Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

9233

Her cep telefonuna ait eşsiz üretimi sırasında verilen genelde nokia ve samsung cihazlar için 35 ile başlayan 14 haneli olmak üzere cihaza yazılan bir numara vardır.Bu numara ile cihazın hani model ve markaya kayıt olduğunu gösteren bir numaradır.”International Mobile Equipment Identity”nin (“Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği”) kısaltılmış hali olan IMEI kodunu telefonunuzun kutusunda ve garanti belgelerinizde görebilirsiniz.

14 haneli olan bu sayı cihazın iemi kodu 2 haneli bir SV koduyla 16 onalık hanye çıkabilir.Bu numaralar sayesinde birçok soruna karşı engele olabilirsiniz.Eğer çalınma cihaz çalınır ise bu numarayı gereken mercilere başvurarak işlem yaptırabilirsiniz.

IMEI: AA-BBBBBB-CCCCCC-D
2004’de ortaya çıkan biçim, AA-BBBBBB-CCCCCC-D’yi esas almaktadır. Burada A ve B harfleri, tür bölüştürme kodunu (TAC) temsil ediyor. Örneğin iPhone 5’in TAC kodu 01-332700, Samsung Galaxy S2’nin TAC kodu ise 35-853704’tür. C, cep telefonuna ait eşsiz bir seri numarayı temsil etmektedir. Bu seri numara, üretici tarafından belirlenmektedir. En son hane ise tüm haneleri doğrulayan bir kontrol toplamıdır.

Cihazda sabit olarak yer alan IMEI’nin SIM kartınızla herhangi bir ilgisi yoktur. Telefonunuz çalınsa, SIM kartı değiştirilse ve ayarları sıfırlansa dahi IMEI kodunuz aynı kalır.

IMEI kodunun değiştirilmesi bazı bölgelerde yasadışı olsa da zaman zaman gerçekleşmektedir. Hırsızlar, bazen çaldıkları telefonların IMEI kodunu masum bir kullanıcınınki ile değiştirirler. Dolayısıyla IMEI kodunuzu internette hiçbir zaman paylaşmamanızı öneriyoruz.

İmei Numarası Nasıl Öğrenilir.
Telefonların çoğunda *#06# yazarak IMEI kodunu ekrana getirebilirsiniz. Aşağıdaki telefonlarda farklı teknikleri kullanmanız da mümkündür:

iOS (iPhone, 3G iPad): Ayarlar > Genel > Hakkında menüsünde.

Android: Ayarlar > Telefon hakkında menüsü altında.

Eski Sony ve Sony Ericsson’lar: “* Sağ * Sol Sol * Sol *”

Blackberry veya daha yeni Sony Ericsson’lar: Seçenekler > Durum altında.

İmei numarasını sorgulamak istiyorsanız bu işlem için resmi kurumları kullanmanızda fayda var diyebiliriz.Nedeni ise bazı cihazlarda bu numara değiştirilebilir ve sorguladığınız sitelerin sahte olma durumuna göre imei numaralarınız başkaları tarafından öğrenilebilir.Buradan öğrenebilirsiniz.

imei-sorgulama-nasil-yapilir

Yukarıdaki site ile istediğiniz imei numarasını güvenli bir şekilde sorgulayabilirsiniz.Sadece yapmanız gereken imei numaranızı ve girilmesi gereken güvenlik kodunu girerek sorgula demelisiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments