Facebook ”Satın Al” butonunu test ediyor

303

Facebook hiç kuşku yok ki dünyanın şu anda sahip olduğu en büyük medya iletişim platformu. Dünya nüfus sıralamasında bile Çin’den sonra 2.sırada yer alıyor. Şirketin yeniliklerden ve geliştirdiği her türlü adımın ardında yatan kârı arttırma çabaları artık kendisini daha ciddi boyutlarda hissettiriyor.

Facebook Amerika pazarında bir grup küçük işletme ile birlikte test amaçlı olarak “satın al” butonunu devam ediyor. Facebook daha önce kullanıcıların sadece oyunlarda satın alma işlemi gerçekleştirmesine izin veriyordu. Yani kullanıcılar teknik olarak Facebook platformunun dışına gönderilmiyordu. Ancak bu test aşamasındaki işlemlerden sonra Facebook bu alana adım atacak gibi görünüyor. Şirket şu aşamadaki test çalışmalarından doğan satın almalardan herhangi bir komisyon almayacağını ancak bunun gelecekte şirketin kendi kararlarına bağlı olduğunu açıklamış.

Facebook eğer kendi üzerinden ürün satın alma ve pazarlama işlemini başarılı bir şekilde hayata geçirecek olursa yeryüzündeki en büyük mağazaya dönüşmesi içten bile olmaz. 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip böyle bir platformda eminim ki bütün büyük küçük tüm firmaların iştahını kabartacaktır.

Facebook’un “satın al” butonunu test etmesinde bir diğer etken de Twitter’ın geçen günlerde kendi içinde satın alma işlemlerine olanak sağlayan yeniliğiydi. Rekabetin olduğu yerde yenilik de vardırın nacizanbe örneklerini görüyoruz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments