Dünden Bugüne Android

931

android gelişim süreci

Android, Linux tabanlı, mobil cihazlar için geliştirilen açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemi. Uygulama uzantısı “.apk” olan Android mobil işletim sistemi Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu üyeleri tarafından geliştirilmiş ve gün geçtikçe daha da iyi hale getirilmektedir.

Android tamamen Linux üzerine inşa edilmiştir ki bu kadar kısa sürede böyle bir gelişim göstermesinin en temel nedeni de budur. Açık kaynak kodlu olmasının sağladığı geliştirilebilir olan yapısı sayesinde Android ilk duyurulduğu 2007 yılından ve 2009 yılında yayınlanan ilk sürümden bu yana geçtiğimiz süreç içerisinde sürekli olarak gelişme göstermiş ve hep daha iyi hale getirilmiştir.

Android Inc. 2005 yılında Google tarafından satın alınmasından sonra muazzam bir hızla ilerleme kaydetmiştir. Google bünyesine geçen Android geliştiricileri ve tasarımcıları işletim sisteminin geniş kitlelerce kullanılabilmesi için çok çaba harcamış ve Google Android işletim sistemi sayesinde büyük başarı elde etmiştir.

android gelişim süreci

2013 yılı itibariyle 1 milyar Android işletim sistemine sahip cihaz aktif hale getirilmiştir ki bu dünya nüfusunun 1/7 i demektir. Bugün Google’ın Android işletim sistemi mobil piyasanın %85‘ne sahip yeryüzündeki en çok kullanılan mobil işletim sistemidir. Google’ın küresel gücünü de arkasına alan Android mobil cihazlardan tabletlere, akıllı ev aletlerinden arabalara dek bir çok alanda faal olarak kullanılmaktadır. Burada Google’ın 2005 yılında Android’i bünyesine katarak ne kadar akıllıca bir hamle yaptığını görebiliriz.

Aşağıdaki videoda dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sisteminin serüvenini izleyebilirsiniz.

Kaynak: Google , The Verge

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments