instagram’dan Yeni Fotoğraf Filtreleri

1516

 

instagram nihayet uzun bir aradan sonra (2 yıl) yeni fotoğraf filtrelerini kullanıma sundu. Daha önce değindiğimiz gibi şirket Facebook tarafından satın alındıktan sonra daha radikal adımlarla büyümeyi sürdürüyor. Artan kullanıcı sayısı ve reklam gelirlerini arttırma çabası firmayı yenilik yapmaya iten önemli faktörler.

instagram kullanıcılarına fotoğraflarını paylaşırken daha estetik ve hoş bir görünüm kazandıracak 5 yeni fotoğraf filtresi yayınladı. Şirket ilk olarak 2012 de yayınladığı Mayfair ve Willow filtrelerinden bu yana dek sürekli olarak yeni eğilimler ortaya çıkaran filtreleri ile hem kendisini kullanılabilir kılıyor hem de özellikle genç nesil arasında popüler kalmayı gayet güzel başarıyor.

instagram-yeni-filtreler

Firmanın sunduğu yeni fotoğraf filtreleri Slumber, Crema, Ludwig, Aden ve Perpetua kod adlarını taşıyor. Eklenen bu yeni filtreler sayesinde kullanıcılar eklemek istedikleri fotoğrafların renklerini yumuşatıp kaydırabilir ve her fotoğrafta verilmek istenen his daha farklı bir noktaya çekilebilir. instagram yeni eklediği filtreler ile diğer bir fotoğraf uygulaması olan VSCO nun egemenlik alanını da bitirebilir.

instagram-yeni-filtreler

Yeni filtreler kadar filtreler uygulanırken bunların ön izleme şeklini de değiştiriyor. Uygulanan filtreler alt kısımdaki filtre ikonlarının olduğu kısımda ön izleme olarak kullanıcıya gösteriliyor. Yeni gelen bir başka özellik ise artık filtreler bölümüne eklenen “yönet” ile filtrelerinizi kendi zevkinize göre sıralayabilir, en çok kullandığınız filtreleri ön sıraya alarak filtreler arasında zaman harcama derdine de son verebilirsiniz. Ayrıca filtreler iOS ve Android platformları için indirilebilir durumda bugün itibari ile.

Tüm bunların yanında instagram’ın bugünkü güncellemesi sadece filtrelerden ibaret değil; kırpma ve düzleştirme işleminin yanında artık yorumlar sayfa yenilemesine ihtiyaç duyulmadan real time olarak görülebilecek. Ve sonunda instagram profilinize “slow-motion” video yükleyebilirsiniz.

Aşağıda yeni gelen fotoğraf filtrelerine ait görünümleri bulacaksınız:

Aden
Aden Instagram göre benzersiz bir pastel y görünüm elde etmenizi sağlıyor. “Sert ışık olduğunda bile bu filtre, portreler ile harika çalışıyor.” (Mona Huang / Instagram)
aden-instagram-filtresi

Crema
instagram’a göre Crema pürüzsüz bir görünüm sunuyor. “Biz ona Crema adını verdik çünkü gerçekten öyle, hem sıcak hem de soğuk. (Jon Pottebaum / Instagram)”
crema-instagram-filtresi

Ludwig
instagram “Ludwig” renklerin çoğunu götürüyor ve sonra ışık artırılması minimalist bir görünüm sunduğunu söylüyor. Ve instagram burada modern mimarinin öncü mimarlarından Mies Van Der Rohe’nin modernizmin genel tasarım yaklaşımını özetlediği “az çoktur” anlamına gelen cümleden esinlendikleri için Ludwig adını vermiş. Bu filtre, mimarlık ve geometrik şekiller ile özellikle harika çalışıyor. (Chris Connolly / Instagram)
ludwig-instagram-filtresi

Slumber
Slumber instagram’a göre, “ince desatürasyon ve Uzaklaştırma sağlayan bir retro görünüm” veriryor. Retro bir görünüm sağlayan efekt siyah ve mavi odaklı riya gibi fotoğraflar oluşturmanızı sağlıyor.(John Barnett / Instagram)
slumber-instagram-filtresi

Perpetua
Firmaya göre Perpetua doğanın dokunuşunu yansıtıyor. Çünkü biz bu efekt için Oregon’daki Cape Perpetua ulusal ormanından etkilendik.(Tim Lenardo / Instagram)
perpetua-instagram-efekti

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments