Ünlüler için Facebook “Mentions”

282

faebook-Mentions-ünlüler

Her ne kadar en büyük sosyal ağ olsa da Facebook bile eğer inovasyona önem vermezse sonunun Myspace ya da diğer ölüp giden rakiplerinden farklı olmayacağının farkında. Bunun için asla denemekten vazgeçmiyor Facebook. Aslında bu yılın başlarında mesajlaşma uygulaması WhatsApp için 19 Milyar $ verip alması, Snapchat için 3 milyar $ teklif götürmesi de tamamen bu yüzden. Yenilik olmadan trend olmak zor günümüzde. Hele ki trend olmanın yönü rüzgardan daha hızlı değişiyorsa.

Facebook son geliştirdiği uygulaması Mentions sadece ünlü isimlerin kullanabildiği bir platform. Yani Facebook’un elit versiyonu diye de tanımlamak mümkün. Facebook yaptığı araştırmalara dayanarak bu uygulamayı hayata geçirmeye karar vermiş. Yapılan araştırmalara göre ünlü isimler ve hayranları arasında her hafta yaklaşık olarak 1 milyar gibi muazzam bi rakamın üzerinde etkileşim meydana geliyor. Facebook geliştirdiği Mentions sayesinde ünlü isimler ile fanları arasında daha fazla etkileşim sağlanmasını ve ayrıca ünlü isimlerin hayranları ile etkileşimde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlamayı amaçlıyor.

Mentions uygulaması ünlü isimlere Facebook içinde kendileri hakkında trend olan haberlere daha hızlı ve kolay şekilde ulaşmalarını sağlıyor. Ayrıca uygulamanın en can alıcı noktalarından birisi de ünlü kullanıcılar diğer Facebook kullanıcılarını oluşturan hayranları ile canlı olarak soru cevap gerçekleştirebilecek.

Ünlü isimlerin sosyal ağlar açısından ne kadar önemli olduğu 2014 Dünya Kupası sürecinde gayet net şekilde ortaya çıkmış oldu. Bu da şirketlerin ünlü isimlerle hayranlarını daha fazla etkileşime geçirme isteğini uyandırdı. En güzel örnekte Dünya Kupası’ndan sonra Shakira’nın Facebook hayranlarının sayısının 100 milyon rakamanı geçmiş olması.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments