Samsung Kârında Şok Düşüş

288

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarının arasında yer alan Samsung için kötü bir haber geldi diyebiliriz..Samsung firması geçen yıllara oranla büyük kar düşüşü yaşadı.

Geçtiğimiz yıllarda herzaman başarı hikayelerinde büyük imzalar atan Samsung son çeyrek rakamlarıyla sarsıldı.Son açıkladığı üçüncü çeyreğe ait raporlara göre büyük bir düşün ortaya koydu.Üçüncü çeyreğe göre 1.75 trilyon WON kar elde etti.Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre %60 olarak bir düşüş görülüyor.

Öte yandan bu düşüşteki en büyük etken olarak ise akıllı telefon satışlarındaki kayıp gösteriliyor. Samsung Mobil Cihaz iş kolunun kâr oranı 2014 üçüncü çeyrek döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %73.9 oranında azaldı. Buna paralel olarak akıllı telefon pazarının %32.5’i ile geçen yıl liderliği eline alan Samsung pazar payında da önemli oranda kayba uğrayarak %23.8 pazar payına geriledi.

Bu önemli düşüşteki etkenler ise; Sony, LG ve HTC’nin iddialı rakip modeller çıkartmasının yanı sıra Çin merkezli Huawei ve Xiaomi gibi firmaların üst düzey özelliklere sahip uygun fiyatlı modellerle Samsung’a rakip olması olarak gösteriliyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments