Google’dan Çocuklar için Yeni Arama Seçenekleri

302

 

Çocuklar için yeni Google arama seçenekleri çok yakında geliyor. Teknoloji öyle hızla ilerliyor ki eğitim sistemlerinden öğrenme şekillerine dek birçok alanda klasik eğitim tarzlarının sonu gelmiş gibi görünüyor. Teknolojinin klasik hayattan silmek üzere olduğu alanlar; fiziksel üniversite ortamları, el yazısı dahil ilk öğrenim alanları, basılı yayın, ofis ortamına sahip gelelneksel iş kollarına dek birçok alan köklü bir değişime sahne olmak üzere. Daha geçen günlerde Finlandiya okullarda çocuklara el yazısı dersini 2016 yılından itibaren seçmeli ders yapacağını açıkladı.

Durum böyle olunca Google da çocukları daha fazla görmezden gelemezdi elbette. Sonuçta bir tren istasyonu arayan bir yetişkinin almak istediği cevaplarla 8 yaşında bir çocuğun almak istediği cevaplar aynı olamaz. Genel beklenti de bunun böyle olmaması yönünde. Çocuğun tren ile ilgili bir arama yaparken muhtemelen “Thomas ve Arkadaşları” adlı çizgi diziyi arıyor olması daha olası bir sonuç olacaktır.

Tüm bu sebeplerden dolayı Google çocuklar için tasarlanacak servisleri üzerinde çalışmalar yürütüyor. Google, USA Today tarafından yayınlanan bir rapora göre; arama, Chrome ve YouTube platformlarında çocuklar için yeni versiyonlar için çalışıyor olabilir. Ancak şimdilik Google tararfından resmi olarak hangi Google ürünleri üzerinde çalışıldığına veya ürünlerin ne zaman yayınlanacağına ilişkin bir haber gündeme gelmedi.

Google çalışanı olan Pavni Diwanj tarafından USA Today gazetesine verilen bilgilerde Google’ın 12 yaş ve altı çocuklar için daha güvenli bir net ortamı sunmayı hedeflediğini ve buna ek olarak çocukların ailelerine çocuklarını izlemeyi sağlayacak araçlar verilebileceğini ilettiğini söyleyelim. Pavni Google’ın çocuk dostu bir web platformu inşa etmeye çalıştığını ancak hali hazırda çocukların bu alanda hiçbir çocuk dostu ayarlama ve hizmet olmadan kontrolsüzce hareket ettiklerini de aktardı.

Bir Google sözcüsü daha fazla yorum yapmaktan kaçındı, ancak USA Today raporu doğru olduğunu doğruladı.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments