Apple FaceID Nedir

192

Apple FaceID Nedir?
Telefon teknolojileri her geçen gün bizleri biraz daha tembelleştirmeye yönelik mükemmel geliştirmeler yapıyorlar. İlk zamanlar hey siri özelliği ile artık fiziksel olarak bir tuş kullanmadan telefonumuzu açabiliyor ve üstüne telefon içerisinde işlemler yapabiliyorduk. O zamanlar her şey güzeldi. Ama şimdi daha güzel oldu.

İphone X ile yakın zamanda hayatımıza yeni bir özellik daha eklenmiş oldu. İsmi Face ID. İsminden de anlaşıldığı gibi yüz tanıma cihazı. Biz bunu daha öncelerinde reklamlarda ve savunma teknolojilerinde de duymuştuk. Yani çok ta yeni bir şey değil. Hatta iphone geç bile kaldı. 3D tanıma cihazlarında, kontrol noktalarında siber alemde  zaten kullanılıyordu. Şimdilerde ise iş biraz daha abartıldı ve yüz tanıma teknolojisi telefonlara geldi. Bu teknoloji TrueDept kamera sistemi ile sağlanıyor.

TrueDept teknolojisi ile arka planda yaklaşık olarak 30.000 noktaya, nokta atışları yaparak analiz edebilmeyi sağlıyor. Yani yüzünüze yansıtılan 30 K noktanın ardından diğer ışık projektörü de karanlıkta devreye giriyor ve üzerine de kızılötesi kamera görüntüyü yakalayarak işlemciye gönderi yapıyor. Ve sonuç olarak yüzünüz milyonda 1 hata payı ile tanına biliyor. Üstelik öyle bir teknoloji ki sakal, bıyık, saç bırakmış olsanız da şapka, gözlük takmış bile olsanız o yine sizi buluyor. Touch ID de ise 50 K’da bir olduğunu düşünürsek hata payının, Face ID’nin daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments